NALEWKI

Nalewka to tradycyjny trunek polski, otrzymywany przez macerowanie owoców i ziół w wysokoprocentowym alkoholu (najczęściej w spirytusie). Wytwarzano ją w domach głównie arystokratycznych i szlacheckich, według ściśle przestrzeganych receptur, często przekazywanych przez lata z pokolenia na pokolenie, zarówno dla ich znakomitego smaku, jak i właściwości zdrowotnych.

Alkohol bowiem znakomicie wydobywa i przechowuje składniki i właściwości roślin, które są nim zalewane: niektóre witaminy, substancje eteryczne, garbniki, pektyny. Znane są zdrowotne zalety wielu nalewek: orzechówka na trawienie, malinówka i jeżynówka na przeziębienia, ziołowe nalewki na uspokojenie, z kwiatów i owoców czarnego bzu na odporność, itd., itd. Wszystkie jednak bez wyjątku zachowują smaki i zapachy lata, mają być rozkoszą dla podniebienia i elementem kultywowania urody i przyjemności życia i tradycji. Pięknie opakowana flaszeczka z nalewką przygotowaną według tradycyjnej receptury jest też niebanalnym prezentem.

Wszystkie nalewki, których można skosztować w Restauracji OAZA są nalewkami przygotowywanymi domowym sposobem, według tradycyjnych receptur: niektóre z nich stanowią rodzinny „spadek” gospodarzy OAZY, inne pozyskaliśmy od przyjaciół, w wyniku wspólnych biesiad i degustacji.

Nasze nalewki są w 100% wolne od wszelkiego rodzaju konserwantów, sztucznych polepszaczy smaku i innych „wynalazków” przemysłu spożywczego. Owoce pozyskujemy bądź ze sprawdzonych źródeł, bądź z własnego ogrodu (np. jeżyny) i zbieractwa (np. owoce i kwiaty czarnego bzu, które pochodzą z lasów w okolicach Jędrzejewa). Do owoców dodajemy tylko zioła, korzenie, spirytus i cukier lub miód.

Receptury są bardzo różne, jednak najczęściej trunek powstaje z dwóch nalewów – stąd zwykle dwie daty na etykietach. Pierwsza oznacza datę zbioru owoców i pierwszego nalewu (najczęściej zalania owoców spirytusem). Potem pierwszy nalew się odcedza, filtruje, nastawia drugi nalew z dodatkiem cukru, czeka (czasem kilka tygodni, czasem rok …), filtruje, łączy oba nalewy, odstawia do „przegryzienia”, czeka … aż do momentu butelkowania, oznaczonego drugą datą na etykiecie.

Każda nalewka ma trochę inny smak, wiśniówka czy orzechówka z 2020 roku nie będą takie same jak ich poprzednie edycje, nawet jeśli receptury są przestrzegane precyzyjnie. Z nalewkami jest trochę tak, jak z winem – bardzo wiele zależy od rocznika, czyli od warunków w jakich rosły i dojrzewały owoce: czy wiosna była wilgotna i ciepła czy krótka i z przymrozkami, lato deszczowe i chłodne, czy upalne i suche, czy owoce miały wystarczająco dużo wilgoci, ciepła i słońca by pięknie dojrzeć i rozwinąć całe bogactwo swoich aromatów i właściwości. Tyle natura. A potem wpływ na jakość nalewki mają tysiące czynników: jakość spirytusu, proporcje, przyprawy, czas i warunki dojrzewania nalewki, dokładna filtracja, okres i temperatura leżakowania. Nalewki to długi proces i swoista alchemia: zalewanie, filtrowanie, łączenie, leżakowanie. Efekt jest niespodzianką, zawsze fantastyczną: pozwala w środku zimy przywołać smaki i aromaty lata, sprzyja kultywowaniu przyjaźni, biesiadom, dobremu zdrowiu, radości życia.

Nalewki można przechowywać bardzo długo, nawet kilkanaście lat. Powinny jednak być szczelnie zakorkowane, inaczej – jak każdy alkohol – wietrzeją i tracą aromat. Należy je trzymać w raczej chłodnym miejscu (ale nie w lodówce!), z dala od słonecznego światła, najlepiej w butelce z ciemnego szkła. Nasze nalewki są starannie filtrowane, stąd ich piękny kolor i klarowność. Jednak czasami na dnie butelki pojawia się osad. Jest to zupełnie normalne zjawisko wynikające z wytrącania się pektyn i garbników w nalewkach przygotowywanych z naturalnych świeżych owoców, a nie koncentratów. Osad nie ma wpływu na smakowe walory trunku.

Już od jutra w Oazie można będzie kupić nasze nalewki 2020/2021. Oczywiście na wynos. Robione domowym sposobem, według starych receptur, bez konserwantów, barwników i polepszaczy. Wspaniały, tradycyjny trunek na jesienne chłody i słoty, na długie zimowe wieczory, na świąteczne prezenty. Dla zdrowia, dla przyjemności, kultywowania radości życia, dla wspomnień o słonecznych dniach lata.

Oto oferta na sezon 2020/ 21:

NALEWKI 2020-21

Butelka 250 ml – 45 zł
Butelka 500 ml – 70 zł

Butelka 700 ml – 100 zł

 

 

 

 

 

Leave a Reply